Alman polisi: “EURO 2024 seyircilerine alkol yerine esrar içmelerini söylemedik”

Alman polisi, EURO 2024 turnuvasını izlemek için ülkeye gelen taraftarlara alkol yerine esrar tüketmelerini tavsiye ettiği yönündeki suçlamaları reddederek, “Futbolseverleri açıkça ot içmeye teşvik etmiyoruz” dedi.

REKLAM

TheLocal.de haber sitesinde Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre, Alman polisi, EURO 2024 futbol turnuvasını izlemek için ülkeye gelen taraftarlara “alkol yerine esrar tüketmeleri” tavsiyesini reddetti.

Geçtiğimiz Cuma günü İngiliz gazetesi The Sun'da Nick Parker'ın yayınladığı haberde, Alman polisinin bir sözcüsü şunları ifade etti: “Taraftarların sokakta esrar içmesi sorun değil. “Bir grup taraftarın esrar içtiğini, diğer bir grup taraftarın ise alkol içip saldırganlaştığını tespit edersek, tabii ki alkol içenlere karşı harekete geçeceğiz” dediği aktarıldı.

Haberde ayrıca, Batı Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Gelsenkirchen şehrinin polis sözcüsü Stephan Knipp'in bir röportajda “Alkol içmek insanı daha agresif hale getirebilir, ancak esrar içmek insanı zor durumda bırakır” dediği bildirildi. ” huzurlu bir ruh hali.”

TheLocal.de'ye konuşan Gelsenkirchen polisi sözcüsü, raporun “yalan” olduğunu söyledi ve “sarhoş madde ne olursa olsun, Avrupa futbol şampiyonası sırasında taraftarların güvenliğini sağlayacaklarını ve saldırgan gruplara ve sorun çıkaranlara karşı tepki göstereceklerini” ekledi. .

Sözcü ayrıca “Futbol taraftarlarını açıkça ot içmeye teşvik etmiyoruz” dedi.

Almanya'da esrarın eğlence amaçlı kullanımı, bazı kısıtlamalara tabi olarak 1 Nisan 2024'te federal düzeyde yasallaştırıldı.

Almanlar, esrarı 25 gramı aşmamak kaydıyla kamusal alanlarda depolayabiliyor, 3 saksıyı aşmamak koşuluyla da evlerinde yetiştirebiliyor.

Şu ana kadar 50'den fazla ülke esrarın tıbbi kullanımını onayladı. Kenevir bazlı bir ilaç olan Sativex, 2016 yılında öncelikle kanser hastalarının kullanımına yönelik olarak Türkiye'de yasallaştırıldı.

Geçtiğimiz Cuma günü Almanya'da başlayan EURO 2024'e 24 ülkenin milli takımları katılıyor.

Bu yıl on yedincisi düzenlenen turnuvanın ilki 1960 yılında Fransa'da düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir