Borsada üç ayaklı ralli beklentisi

Borsada vergi kararının erteleneceğinin açıklanması, tatilden önceki son iş gününde borsayı sarstı. Vergi ertelemesinin yanı sıra, Türkiye'nin 28 Haziran'da gri listeden çıkarılacağı yönündeki beklentiler ve Moody's'in yakın gelecekte Türkiye'nin kredi notunu iki kademe artıracağı tahminleriyle borsada yeni bir yükseliş bekleniyor. Temmuz.

Gamze Bal / Hürriyet

BORSA işlemlerine ilişkin vergi planının rafa kaldırıldığının açıklanması, tatil öncesi son işlem gününde yatay bir seyir izlemesi beklenen Borsa İstanbul BIST 100 endeksini sarstı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamasının ardından borsa ilk gününe olumlu başladı: “Tüm ilgililerden gelen geri dönüşler doğrultusunda borsanın yeniden değerlenmesine yönelik vergi çalışması taslağını bir süre erteliyoruz” ” Endeks dün günü yüzde 1,32 artışla 10 bin 528,92 puandan açtı. Günün ilk yarısında yüzde 1,22 artışla 10 bin 519,02 puana yükselen endeks, haftayı yüzde 0,76 artışla 10 bin 471 puana yükseldi.

Borsayı boğan vergi kararının ertelendiğinin açıklanması, Türkiye'nin 28 Haziran'da gri listeden çıkarılacağına ilişkin artan beklentiler ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin notunu yükselteceği tahminleriyle borsada yeni bir yükseliş bekleniyor. Temmuz ayında kredi notu iki kademe düştü.

DOPİNG ETKİSİ

Araştırma Genel Müdür Yardımcısı Ata Yatırım Cemal Demirtaş, borsanın performansına ilişkin Hürriyet'e yaptığı açıklamada, sanki bir şiire gönderme yapar gibi, “Daha güzel günler henüz yaşamadıklarımızdır…” değerlendirmesini yaptı. Nazım Hikmet.

Demirtaş, uzun tatiller ve yaz rehavetinin yanı sıra mali planla ilgili söylentilerin de son haftalarda BIST 100 üzerinde baskı oluşturduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Mali planların en azından hisse senedi açısından ertelenebileceğine dair beklentiler, Son iki günde BIST 100'de doping etkisi yarattılar.”

Demirtaş, bayram sonrası “Türkiye'nin gri listeden çıkışına ilişkin gelişmelerin”, “uygulanan ekonomik programa olan güvenin artmaya devam etmesinin” ve “küresel faiz oranlarının gelecekte düşebileceği beklentilerinin” BIST 100'ün yükseliş eğilimini destekleyeceğini öngördü. Önümüzdeki 3-6 ay içerisinde stoklarda toplam artıştan ziyade sektör ve hisse bazlı rotasyon hareketleri olacağını düşünüyoruz. “Önümüzdeki dönemde şirket karları enflasyon muhasebesi nedeniyle baskı altında kalacak olsa da ülke risk primindeki düşüş, TL'deki istikrar ve 'doğrudan yatırımcıların' artan ilgisi yine piyasanın olası toparlanmasını destekleyen faktörler olacak. güvenlik.”

“GRİ LİSTE VE MOODY'S SATIN ALMA DALGASI YARATTI”

Perform Portföy fonu yöneticisi Altan Aydın, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, Şimşek'in işlem vergisi kararını erteleyeceği yönündeki açıklamasının vadeli piyasalara olumlu yansıdığını; Vadeli işlem piyasası, Endeks 30 sözleşmesinin akşam saatlerinde yaklaşık %1 oranında arttığını bildirdi.

“Çarşamba gününe kadar satıcıları, Çarşamba gününden sonra da alımları görüyoruz. Bu hafta da böyle oldu. Doğal olarak vergi ertelemesi haberi de bu iyimserliği etkiledi. Belki dün daha yatay bir trend izlenebilirdi ama vergi erteleme haberlerinin de etkisiyle olumlu bir trend gözlendi” dedi.

Aydın, 28 Haziran'da Mali Eylem Görev Gücü (FATF) toplantısında Türkiye'nin gri listeden çıkmasını beklediğini, bunun küresel fonlar açısından çok önemli olduğunu söyledi. Aydın, Moody's'in temmuz ayı sonunda Türkiye'nin kredi notunu iki kademe yükseltmesini beklediğini de belirterek, şöyle devam etti: “Bu iki faktör borsadaki dalgalanmayı azaltacak ve endekste genel bir alım dalgası getirecek. Ancak asıl sınav enflasyonun düşmeye başladığı ve faiz indirimi beklentilerinin ortaya çıktığı Eylül ayından sonra başlayacak. “Eylül ayından sonra piyasanın hareketsiz kalacağı ve yatırımcıların pozisyonlarını nadasa bırakacağı bir dönem bekliyorum.”

Öte yandan borsaya getirilecek verginin kademeli olarak kâr vergisi olması gerektiğini söyleyen Aydın, şu talepte bulundu: “Önümüzde piyasa katılımcılarının katılımıyla bir seminer düzenleyerek piyasanın görüşünü çok önemsiyorum. “Bir fon yöneticisi ve müşterilere karşı sorumlu olarak fikrimin sorulmasını istiyorum.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir