Ekonomist Emrah Lafçı: Ekonomide öngörülebilir bir dönem başladı – EKONOMİ

Sermaye, Ekonomist, Start Up ve CEOLife Uludağ Ekonomi Zirvesi (UEZ Sapanca 2024) tarafından düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi (UEZ Sapanca 2024), bu yıl 13. kez Türkiye'den ve dünyadan saygın siyasetçileri, iş dünyası liderlerini ve akademisyenleri ağırladı.

“Sorumlu ve duyarlı liderlik: “Teknoloji ve yapay zeka çağında gezegen ve insanlıkla uyumlu bir sistemin öncüsü olmak” temasıyla düzenlenen zirve, ikinci gününde yoğun katılımla gerçekleşti.

Zirve kapanışında ekonomist Emrah Lafçı ve kabare oyuncusu Kaan Sekbankatılımıyla “Finans şirketi” Panel Sponsoru paneli düzenlendi Hepiyi Sigorta olmuş.

Panelin açılışında konuşan Kaan Sekban, şunları söyledi: “Emrah Lafçı dostumuz çok değerli bir ekonomist ve dosttur. Daha önce 3 kez birlikte sahneye çıktık. Aslında uzun süre bir bankada yan yana çalıştık. Onunla burada olmak beni mutlu ediyor. Ondan önce istifa ettim.

Her yıl çok zor bir yıl geçireceğimizi söylüyorlar. Şirket toplantılarında çok sık söyleniyor. Sene başında ve seçim dönemlerinde bunu çok sık konuşuyoruz. Şimdi önümüzde seçimlerin olmadığı harika bir dönem var. Emrah sen ne düşünüyorsun? dedi.

Doların 50 TL olacağını söyleyenler ayakta kaldı.

Sekban'la aynı sahnede olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Emrah Lafçı, güncel gelişmelere ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Anayasa tartışmaları başladı, dolayısıyla sandık önümüze çıkabilir. Bu mümkün. Açıkçası Türkiye'de uzun zamandır ilk kez bu kadar öngörülebilir bir dönem görüyorum. Seçimden önce doların 40-50 liraya ulaşacağını söyleyenler belli ki ayakta kaldı. Burada bir karar verici var. TCMB karar metninde yer aldı. Doların enflasyon kadar artmayacağı söyleniyor. Bunun kime ve ne gibi zararlara yol açtığı ayrı bir soru ama bilinen budur.

TL'nin reel olarak değerlenmesi meselesi ihracatçıların ve turizmcilerin de sorunu haline geldi. “Şu anda Yunan adasında tatil Çeşme'ye göre daha ucuz.”

En büyük turp eyer çantasındadır

Sekban'ın sorusu: “Şu anda fiyatların yüksek olmasının tek nedeni işletmeler mi?” Emrah Lafçı soruya şu cevabı verdi:

“Bu biraz günah keçisi aramaya benziyor. Bir dönem 3 harfli pazarlar hedef alındı. Şu anda enflasyonun en önemli nedeni düşük faiz politikasının bozduğu göreli fiyat dengesidir. Hiçbir ülke enflasyonun altında faiz ödeyerek toparlanamaz. En büyük turp çantada, yılın ikinci yarısında göreceğiz.

Alım gücümüz azaldığı için her şey pahalılaşıyor. Her zaman günü kurtarıyoruz. Faiz, enflasyon, döviz kurları…

Süper güçlere sahip bir bakanlık var. Bu nedenle alınan her kararın doğrudan etkisi vardır. Bakanlıkların birleşmesi ya da ayrılmasından bağımsız olarak bakanlık değişikliklerinin bu kadar hızlı gerçekleşmesi sorun teşkil ediyor.

Bir diğer sorun ise merkez bankası başkanının sıklıkla görevden alınmasıdır. “İnanılmaz derecede hızlı bir şekilde başkanları değiştiriyoruz.”

Vadeli tasarruf mevduatı ilk sırada yer alıyor

İnsanların hızla borsa, kripto paralar gibi alanlara yöneldiğini ve her ortamda bunlardan bahsettiğini belirten Kaan Sekban, şunları söyledi: “İktisatçılar arasında bu kadar ilginin olması ilginç. “Bu beni biraz korkutuyor” dedi.

“İnsanlar mecbur kaldığı için yaptı” diyen Emrah Lafçı, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunun nedeni, geleneksel yatırım aracı vadeli mevduatlardan arındırılınca insanların onlara yönelmesiydi. Bir kez daha vadeli mevduatlar toplam tasarrufların en büyük payını alırken, borsanın payı %12'dir. Bu, yanlış belirlenmiş faizin sonucudur. Sermaye piyasasının gelişimi böyle değildir. “Yatırımcı sayısı hızla arttı ama toplam tasarruf içindeki payı artmıyor.”

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir