Güney Asya'da sel felaketi: Milyonlarca kişi etkilendi

Yetkililer geniş çaplı kurtarma operasyonları yürütüyor, binlerce insanı barınaklara yönlendiriyor ve mahsur kalanlara gıda ve malzeme gönderiyor.

Pek çok ülkeden geçen Brahmaputra ve Koshi gibi büyük nehirler şiddetli yağışlar nedeniyle taştı.

Yıllık yağışların yaklaşık %90'ının düştüğü Güney Asya'da muson mevsiminde sık sık sel ve toprak kaymaları yaşanıyor.

Ancak uzmanlar, iklim değişikliği nedeniyle sorunun son yıllarda daha da kötüleştiğini söylüyor.

Nepal'deki yetkililer hafta sonu Perşembe gününden bu yana 14 kişinin öldüğünü, büyük otoyolların kapatıldığını ve bazı köprülerin taşan nehirler nedeniyle süpürüldüğünü söyledi.

Yetkililer bu yılki musonun şu ana kadar 40'tan fazla insanı öldürdüğünü tahmin ediyor.

Nepal ve Hindistan'dan geçen Koshi Nehri'nin tehlike seviyesinin üzerinde akması nedeniyle ülkenin güneydoğusundaki sakinleri dikkatli olmaları konusunda uyardılar.

Katmandu sakini Rajkumar Bk yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu bizim için yeni bir şey değil ama zamanlama yanlış. Bu yılın başında, temmuz ayında şiddetli yağışların tetiklediği su baskını başladı. Yağmur aynı şekilde devam ederse koşmak zorunda kalacağız. hayatlarımız için.” dedi.

Hindistan'da selden 2,4 milyon kişi etkilendi

Hindistan'ın Assam eyaletinde mayıs ortasından bu yana selden 2,4 milyon kişi etkilendi ve 66 kişi hayatını kaybetti.

Yetkililer önümüzdeki günlerde Brahmaputra'daki su seviyelerinin yükselmesi beklendiğinden daha fazla yağmur yağacağı konusunda uyardılar.

Brahmaputra Nehri ile Hindistan ve Bangladeş'in bazı bölgelerinden geçen diğer nehirlerin kıyıları boyunca yollar ve geniş tarım arazileri sular altında kaldı.

Son günlerdeki televizyon görüntüleri köylülerin eşyalarını alıp sular altında kalan evlerini tekneyle terk ettiklerini gösteriyordu. Birçok köprü ve yol yıkıldı ve uzak köyler birbirinden ayrıldı.

Assam'daki yaklaşık 2.200 tek boynuzlu gergedanın yaşadığı Kaziranga yaban hayatı koruma alanı da sular altında kaldı. Şu ana kadar dört gergedan, düzinelerce geyik ve diğer hayvanlar öldü.

Uzmanlar, ölen hayvan sayısı açısından son yılların en kötü selinden biri olduğunu söyledi.

Bangladeşli yetkililer selden iki milyon kişinin etkilendiğini ve en az sekiz kişinin öldüğünü bildirdi.

Brahmaputra'nın taşması ülkenin ilçelerinin dörtte birini sular altında bıraktı.

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Örgütü, Güney Asya'da eylül ayına kadar sürmesi beklenen muson mevsiminde “normalin üzerinde” yağış öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir