Hamilelik zehirlenmelerinin oluşabileceği 9 risk grubu

genişletmek

KAYNAKİHA

Profesör. Dr. Onur Erol hamilelik zehirlenmesi hakkında bilmeniz gerekenleri anlattı. Hamilelik zehirlenmesinin (preeklampsi), hamilelikte oluşabilecek yüksek tansiyon (hipertansiyon) ile karakterize bir durum olduğunu kaydeden Erol, şöyle konuştu: “Hamilelikte yaklaşık yüzde 3-5 oranında görülüyor. Yüksek tansiyona bağlı olarak diğer organlarda da hasar meydana gelebiliyor.Genellikle gebeliğin 20. haftasından sonra başlayan gebelik zehirlenmelerinde anne ve bebek sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Belirtileri göz ardı etmeyin ve kontrolleri ihmal etmeyin. “dedi.

“Tespit ve tedavi hayati önem taşıyor”

Profesör. Dr. Erol, şöyle konuştu: “Gebelik zehirlenmesi, hamileliğin 20. haftasından itibaren, daha önce hiç yüksek tansiyon sorunu yaşamamış gebelerde hipertansiyona ve sonrasında diğer organlarda hasara neden olabilen ciddi bir gebelik komplikasyonudur. Nadiren doğumdan sonraki ilk birkaç haftada ortaya çıkabilir. “Gebelik zehirlenmesi zamanında tespit edilip tedavi edilmezse anne ve bebekte ölümcül gelişmelere neden olabilir” dedi.

“Neden geliştiği tam olarak bilinmiyor.”

Hamilelerde hamilelik zehirlenmesinin neden geliştiğinin tam olarak bilinmediğini belirten Erol, hastalığın, hamile kadının rahim duvarına gömülü olan ve besiyerine besin ve oksijen iletimini sağlayan plasentadan kaynaklandığına inanıldığını söyledi. rahim. hamilelik boyunca bebek. Erol, şöyle konuştu: “Gebe kadının rahim duvarında bulunan plasenta ve rahim duvarının damar yapısında çeşitli nedenlerle oluşan anormallikler sonucu gelişerek kan akışında bozukluklara neden olur.”

“Yüksek risk grubunda olanlar dikkatli olmalı”

“Daha önceki gebeliklerinde gebelik zehirlenmesi geçiren hamilelerin tekrarlama riski yüksek” diyen Erol, şöyle devam etti: “Çoğul gebelikler (ikiz, üçüz), kronik hipertansiyon, böbrek hastalığı, diyabet ve Sistemik lupus eritematozus gibi otoimmün hastalıkları olanlar Yüksek risk grubundadır.”

Hamilelikte zehirlenmeye yol açan diğer risk faktörlerinin (ilk gebelik, obezite, ailede gebelik zehirlenmesi öyküsü, tüp bebek yoluyla gebelik, siyah ırk ve düşük gelirli kadınlarda) diğer gebelere göre daha fazla görüldüğünü vurgulayan Erol, şunları kaydetti: belirtiler hakkında:

“Başlangıçta hamile kadının belirgin bir şikayeti olmayabilir. Rutin gebelik kontrolleri sırasında yüksek tansiyon veya idrarda protein kaybı, böbrek fonksiyon testlerinde bozulma, trombosit sayısında azalma, diğer organlara zarar verdiğini gösteren karaciğer enzimlerinde yükselme gibi bazı laboratuvar bulguları tespit edilebilir. Bunlara ek olarak şiddetli baş ağrıları, bulanık görme, uçuşmalar, ışığa hassasiyet gibi görme sorunları, şiddetli karın ağrısı, bulantı ve kusma, akciğer ödemi durumunda nefes darlığı, özellikle yüz ve ellerde ani ödem ve bunun sonucunda oluşan kilolar da ortaya çıkabilir. kazanç hamilelik zehirlenmesinin bir belirtisi olabilir. ”

Profesör. Erol, preeklampsili gebelerin genellikle hastane takibinin önerildiğini ancak nadiren de olsa hafif preeklampsi mevcutsa, hastanın acil durumları tanıma kapasitesine ve ihtiyaç duyulan süreye bağlı olarak hastaneye yatmadan yakın takibin mümkün olabileceğini belirtti. hastaneye ulaşmak için. Tansiyonun sıkı takip edilmesinin mutlaka gerekli olduğunu vurgulayan Erol, şöyle konuştu: “Gerektiğinde antihipertansif ilaçlara başlanıyor. Bebeğin akciğer gelişimi için annenin steroid enjeksiyonuna ihtiyacı olabilir. “Bazı durumlarda annenin nöbet geçirmesini önlemek ve bebeği prematüreliğin bazı olumsuz sonuçlarından korumak için anne magnezyum tedavisine başlayabilir” dedi.

“Çocuğun aktif olması önemli”

Erol konuşmasına şöyle devam etti:

“Hastalığın şiddetine ve gebelik haftasına göre gerekli kan tahlilleri ve idrar protein düzeyi uygun aralıklarla takip ediliyor. Bebeğin sağlığı, büyümesi, kan akışı ve amniyotik sıvı miktarı ultrason kullanılarak izlenir. Ayrıca uygun gebelik haftasında NST (non-stres testi) ile bebeğin sağlık durumu dikkatle izlenir. Preeklamptik annenin bebeğin hareketlerini takip etmesi de önemlidir. “Bebeğin hareketliliği fetüsün refahının bir göstergesidir.”

“Asıl çare doğumdur”

Son olarak preeklampsinin temel tedavisinin doğum olduğunu belirten Prof. Onur Erol, şunları söyledi: “Preeklampsinin hafif belirtileri varsa anne ve bebeğin sağlık durumu dikkate alınarak bebeğin doğumu için uygun zaman gelene kadar uygun tedaviler ve yakın takip sürdürülür. Tipik olarak hafif gebelik zehirlenmelerinde gebeliğin 37. haftasına kadar bekleme olasılığı yüksekken, ağır preeklampsi olgularında erken doğum gerekebilmektedir. Doğum şekline hastalığın şiddetine, hamilelik haftasına, anne ve bebeğin durumuna göre karar veriliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir