JPMorgan CEO'su Dimon'dan uyarı: İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemişti


JPMorgan Chase CEO'su Jamie Dimon, küresel enflasyonun, ABD'deki siyasi kutuplaşmanın ve Ukrayna ile Orta Doğu'daki savaşların İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemiş riskler oluşturduğu konusunda piyasaları uyardı.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

ABD'li bankacılık devi JPMorgan Chase'in CEO'su Jamie Dimon, ABD ekonomisinin bu yıl dirençli olmasını ve büyümesini beklemeye devam ettiğini söyledi. Ancak CEO, Ukrayna'daki savaş ve İsrail'in Gazze'deki katliamları gibi jeopolitik olayların yanı sıra ABD'deki siyasi kutuplaşmanın, piyasalar için İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemiş riskler yaratabileceğinden korkuyor.

Dimon şunları söyledi: “Amerika'nın küresel liderlik rolü, yurt dışında diğer uluslar tarafından, yurt içinde ise kutuplaşmış seçmenlerimiz tarafından sorgulanıyor. Farklılıklarımızı bir kenara bırakmalı ve demokrasi adına diğer Batılı ülkelerle işbirliği içinde çalışmanın yollarını bulmalıyız. Bu büyük kriz zamanında. Serbest girişim de dahil olmak üzere temel özgürlüklerimizi korumalıyız.” Birlik olmak çok önemli.” dedi.

Dimon, özellikle ABD hükümeti ve diğer ülkeler tarafından devam eden devasa açık harcamaların yanı sıra ABD gibi ülkelerin yeniden askerileştirmeye ve yeşil altyapı inşa etmeye devam etme ihtiyacından endişe duyuyor.

YAPAY ZEKA KULLANIMI

Öte yandan diğer birçok CEO gibi Dimon da yapay zekanın kullanım alanlarında umut verici olduğunu ve bankanın şimdiye kadar çoğunlukla pazarlama departmanları, dolandırıcılık ve risk alanlarında olmak üzere yapay zeka için 400 kullanım alanı bulduğunu ifade etti. Banka ayrıca yazılım geliştirmede ve genel çalışan verimliliği planlarında yapay zekanın kullanımını da araştırıyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir