Osmaniye'nin nesi meşhurdur? Osmaniye'nin en sevilen yemekleri ve alınacak hediyeler

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Osmaniye'nin nesi meşhurdur?

Osmaniye orman alanları açısından oldukça zengin bir il olarak karşımıza çıkıyor. Bölgedeki orman alanlarının çokluğu da ahşap oymacılığı ürünlerinin üretilmesinde etken olmuştur. Bu nedenle Osmaniye çeşitli ahşap oyma ürünleriyle dikkat çekmektedir.

Ayrıca Toprakkale Kalesi, Kastabala Antik Kenti, Osmaniye Kent Müzesi ve Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi ile kentin tarihi gün yüzüne çıkıyor. Ancak Osmaniye'nin en meşhur ürünleri belli ki mutfağında saklı. Kömbe eti, lahana ve yaprak dolması, kaburga dolması gibi çok çeşitli meşhur lezzetleri var.

Osmaniye'nin en meşhur yemekleri

Osmaniye'nin en meşhur yemekleri arasında yılbaşı kömbesi, etli kömbe, mahluta çorbası, içli köfte, çakıl çorbası, bazlama, fıstıklı Osmaniye irmik tatlısı ve yoğurtlu kömbe gibi ürünler yer alır. Ayrıca Osmaniye'nin diğer meşhur yemeklerini de şöyle sıralayabiliriz;

İncir tatlısı

Osmaniye Simidi

Sıkma

Karakuş tatlısı

Doldurulmuş pirzola

Bisiklet bisikleti

Telema

Pul

Zorkun

Sarı Burma

Tatlı Tavuk Dolması

Pirpirim Cajic

Asida tatlısı

Yüksük çorbası

Kömeç asidi

Kabak Çiçeği Dolması

Bu

halletmek

Yoğurt tatlısı

Togga

tarhana

kasvetli

Dövmeli yoğurt çorbası

şaka

Osmaniye'den alınabilecek hediyeler

Osmaniye'den alınabilecek pek çok hediye seçeneği bulunmaktadır. Tarihi ve doğal güzelliklerini yansıtan Osmaniye'nin mıknatısları her ne kadar bir klasik olsa da oldukça değerlidir. Ayrıca topaç, kentin tipik hediyelik eşyaları arasında ikinci sırada yer alıyor. Aynı zamanda yöre halkının ürettiği Osmaniye fıstığı da hediyelik olarak tercih edilebilmektedir.

Ağırlıklı olarak Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bulunan el yapımı Karatepe halıları tüm dünyada da oldukça popülerdir. Yurt içi ve yurt dışından turistlerin ilgisini çekmektedir. El yapımı oldukları için oldukça zahmetli bir sanattır.

Yün iplikle yapılan Karatepe halıları kök boya ile renklendirilir. Osmaniye bıçakları sevdiklerinize alınabilecek hediyeler arasındadır. Sınırlı sayıda bıçak sanatçısının olduğu bilinmektedir. Bu nedenle oldukça nadir ve değerli ürünlerdir.

Yemin tohumları kullanılarak yapılan tesbihler hediyelik olarak da tercih edilmekte olup manevi açıdan da oldukça değerlidir. Tesbihin dikkat çekici özelliği, yemin boncuklarının çekildiğinde farklı renklere dönüşmesidir.

Çankırı'nın nesi meşhurdur? Çankırı'nın en meşhur yemekleri ve alınacak hediyelik eşyalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir