Serinlemeye çalışırken sağlığınız için endişelenmeyin! Kalıcı sağırlığa yol açabilir

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanların serinlemek ve eğlenmek için genellikle havuz veya denizi tercih ettiği göz önüne alındığında, KBB ve baş boyun cerrahisi uzmanı Op. Dr. Hüsamettin Olgun, şunları söyledi: “Ancak bu sularda bulunan mikroplar ve nemli ortam kulak enfeksiyonlarına neden olabilir. Kulak enfeksiyonları rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir ve tatil keyfinizi bozabilir. Neyse ki havuzda kulakların enfeksiyon kapması önlenebilir. ve bazı basit önlemlerle denizde.”

İŞİTME KAYBI NEDEN OLUR

KBB uzmanları arasında yaz aylarında en sık görülen rahatsızlıkların deniz ve havuzdan kaynaklanan dış kulak yolu enfeksiyonları olduğunu vurgulayan Op. Hüsamettin Olgun, şöyle konuştu: “Dış kulak yolunda biriken bakteri ve mantarlar şiddetli kulak ağrısı, kulak kepçesinde akıntı ve hassasiyete neden oluyor. Hastalar şiddetli kulak ağrısı, kulakta şişlik ve akıntı, kulak çınlaması, kulak çınlaması gibi şikayetlerle bize geliyorlar. işitme kaybı ve baş dönmesi.

Yüzme havuzlarından ve denizlerden gelen kirli su hızla dış kulak yoluna yayılarak zarını etkileyerek şiddetli ağrı, tıkanıklık ve işitme kaybına neden olur. İltihaplanmanın ilerlemesi durumunda kulak zarını delerek orta ve iç kulağa, hatta beyne ulaşarak menenjit ve beyin iltihabına neden olabilir. Daha önce kulak zarında delik oluşmuş hastalar için bu durum daha da önemlidir çünkü kirlenen su doğrudan orta kulağa, iç kulağa, işitme sinirine ve beyne ulaşabilir. Dikkatli olmazsanız ve önlem almazsanız iltihap ilerleyerek kronikleşebilir. Ayrıca kalıcı sağırlığa da neden olabilir” dedi.

“GÜNEŞTE ÇOK UZUN OLMAMALIYIZ”

Hüsamettin Olgun, yaz döneminde hijyenik olmayan gıda tüketimine bağlı orta kulakta baskıya bağlı travmalar, alerjik rinit, sinüzit, boğaz ve yemek borusu, mide ve bağırsak enfeksiyonlarının da arttığının altını çizen Hüsamettin Olgun, şöyle konuştu: Temiz olduğundan emin olmadığımız yerlerde havuza veya denize girmeyin. Klorla dezenfekte edilen havuza girmeyin. “Hijyenik olmayan besinler tüketmemeliyiz. Güneşte çok uzun süre kalmamalıyız. Egzersiz yapmalı ve uykumuza, kulaklarımıza herhangi bir cisimle dikkat etmeliyiz. Orta kulak iltihabı durumunda hemen bir KBB uzmanına başvurmalıyız.” (İHA)

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Malatya'da korkutan deprem!  AFAD tarafından açıklandıMalatya'da korkutan deprem! AFAD tarafından açıklandı
Resmi Gazete'de Yayımlandı!  5 ilin valisi değiştiResmi Gazete'de Yayımlandı! 5 ilin valisi değişti
2 gündür kayıptı!  Arabasında başından vurulmuş halde ölü bulundu.2 gündür kayıptı! Arabasında başından vurulmuş halde ölü bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir