Tatil öncesi yeni altın rekoru


Altın, uluslararası piyasalarda ons başına 2.365 dolar rekorunu kırarken, bankalararası piyasalarda gramı 2.450 TL ile tarihi zirvesine ulaştı.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Altın fiyatlarındaki yükseliş bayram öncesi de devam ediyor. Altın fiyatları, başta Çin olmak üzere dünyanın önde gelen merkez bankalarının altın alım eğilimine girmesi, Ukrayna ve Orta Doğu'da artan gerilim ve ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimi beklentisi nedeniyle rekor kırdı. Uzmanlar altının yükselişinin devam edeceğini öngörüyor. İsviçreli bankacılık devi UBS, altının fiyatının 2024 sonunda 2.500 $/ons'a, 2025 Mart sonunda ise 2.500 $/ons'a yükseleceğini öngördü. Bank of America, altının ons fiyatının 2024 yılı sonunda 3.000 $/ons'a ulaşabileceğini öngördü. 12 ay.

NE KADAR ALTIN ​​OLDU?

Spot altın, tatil öncesi rekor kırarak ons ​​başına 2.365 doları gördü. Ons/altının yükselişi ve dolar/TL'nin yönü ile bankalararası piyasada altının gramı 2450 TL'ye ulaşarak tarihi zirvesine ulaştı. Altının gramı açık piyasada 2565 TL'den satılıyor. Kapalıçarşı altın piyasasında çeyrek altın 4553 TL'den alıcı buluyor.

MART AYINDA DAHA FAZLA ALTIN ​​ALDI

Öte yandan TÜİK verilerine göre altın en karlı yatırım aracı haline geldi. Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) yapılan açıklamaya göre, aylık en yüksek reel getiri, ulusal üretici fiyatları endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 11,43, tüketici fiyatları endeksinden (TÜFE) düşürüldüğünde ise yüzde 11,57 oluyor. .


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir