Topkapı Sarayı'nda gece ziyaretleri ilk kez başladı

Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Kocaman, basın açıklamasında, gece ziyaretiyle Topkapı Sarayı'nda tarihi bir gün yaşandığını söyledi.

Topkapı Sarayı'nın yaz döneminde cumartesi akşamları gece ziyaretçilerine açık olacağını belirten Kocaman, şöyle konuştu: “Ziyaretçilerimizin hem açık hem de kapalı alanları gezebilmesine olanak sağlayacak bir proje hazırladık. Topkapı Sarayı ilk kez bir tür projeyi hayata geçiriyor. Müzenin tamamını gezebilmeleri için bugünden itibaren gece ziyaretlerine başladık.” ” dedi.

Topkapı Sarayı'nın 400 yılı aşkın süre Osmanlı'ya ev sahipliği yaptığını söyleyen Kocaman, şöyle konuştu: “Harem olsun, selamlık olsun herkes geceleri burada hayatın nasıl olduğunu merak ediyordu. Biz de bu merakı gidermek için projeyi hayata geçirdik.”

Topkapı Sarayı her cumartesi 21.00-23.00 saatleri arasında açık olacak

Sarayın her cumartesi 21.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebileceğini belirten Kocaman, 2 saatlik süre boyunca sarayın tüm bölümlerinin açık kalacağını söyledi.

İlhan Kocaman, güvenlik nedeniyle bazı bölümlerde elektrik verilmediğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Amacımız özellikle gruplar halinde rehberli turlar sunmak. Elektrik olmayan bölümlerde bireysel gezilerin zor olacağına inandığımız için gruplar oluşturup Babüsselam kapısında onları ziyaret edeceğiz. Tur firmaları da yanlarında gelen ekiplere tur hizmeti verirken, Rehberler, bireysel gelenlerden gruplar oluşturacağız ve personelimizin rehberliğinde turlar sağlayacağız Fatih Konağı, “Kutsal Emanetler burada aslında hayat gece de devam ediyor, çünkü Kur'an-ı Kerim okunuşu 24 saat devam ediyor. Yavuz Sultan Selim'den bugüne kutsal emanetler Gece ziyaretçilerimiz görecek.”

Topkapı Sarayı'nda gece ziyaretleri ilk kez başladı

“Gündüz vakti olmayanlar için gece yolculuk yapmak daha iyi bir seçenek.”

Ziyaretçilerden Serap Özmete, gece turlarını sosyal medyada gördüğünü anlatarak, şunları söyledi: “Biz de beğendik. Çok güzel, İstanbul'un manzarası çok güzel, içindeki değerli eşyalar da çok güzel. Biz de çok beğendik. Gündüz İstanbul'u ziyaret etmek isteyen çalışanlar için de harika bir alternatif, “İstemeyenler için gece yolculuk yapmak daha iyi bir seçenek” dedi.

Bora Tayfun Özmete, Topkapı Sarayı'nın gündüzleri çok kalabalık olduğunu belirterek, “Şu anda kimse yok. İstediğimiz gibi yürüyoruz. Sanki kendi evinizdeymişsiniz gibi. O yüzden bu dönemde ailenizle birlikte ziyaret etmeniz daha iyi olur.” zaman.”

Harem'in birçok yeri geceleri ziyaret edilebilmektedir.

Tarih meraklılarını geçmişe yolculuğa çıkaracak gece ziyaretlerinin başlangıç ​​ve bitiş noktası Bab-ı Hümayun olacak. Ziyaret kapsamında ikinci avluda yer alan İmparatorluk Kanepesini, Kubbealtı'nı ve Saray Saat Galerisini görebilirsiniz.

Harem bölümünde Karaağalar Mescidi, Karaağalar Taşlığı, Cariyeler Koridoru, Valide Sultan Dairesi, Hünkar Hamamı, III. Yakın zamanda yeni sergi düzeniyle ziyarete açılan Murat Has Odası, Favoriler Ofisi ve Mabeyn Taşlı, Altın Yol ve Kuşhane Mutfağı'nı ziyaret edebilirsiniz.

Topkapı Sarayı'nda gece ziyaretleri ilk kez başladı

Gece ziyaretleri kapsamında Topkapı Sarayı'nın üçüncü avlusunda yer alan Erzak Salonu, Kutsal Emanetler Dairesi, Fatih Sarayı ve Hazine Sergisi'ni yeniden keşfetmek mümkün.

Ünlü saray hazinesi sergisinde yer alan Kaşıkçı Elması, Topkapı Hançeri ve Altın Taht gibi şaheserler de ziyarete açık olacak.

Saraya gece ziyaretleri gruplar halinde gerçekleştirilecek. Birinci grup saat 21.00'de, ikinci grup ise saat 22.00'de kabul edilecektir. Grupların 300 kişiyi geçmemesine dikkat edilecektir.

Tur için özel biletler gişeden temin edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir