Türk bayrağının yakılması tepkilere yol açtı! Milli Savunma Bakanlığı'ndan Suriye'ye ilişkin açıklama: “Operasyon sahalarımızda olumsuz bir durum yok”

Suriye'de Türk bayrağının yakılması sosyal medyada gündem olurken, görüntüler tepkilere yol açtı. Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, “Suriye operasyon bölgelerimizde şu anda olumsuz bir durum söz konusu değil” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı basın ve halkla ilişkiler danışmanı Tuğamiral Zeki Aktürk, geçtiğimiz hafta Bakanlıkta yürütülen çalışmalara ilişkin bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. Aktürk, son yüzyılın en kapsamlı ve etkili faaliyetlerini yürüten Türk Silahlı Kuvvetlerinin her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürdüğünü söyledi. Aktürk, “Irak Kuzeyi ve Suriye'de gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla bu yılın başından bu yana 57'si geçtiğimiz hafta olmak üzere 1.327 terörist etkisiz hale getirildi.” dedi. Aktürk, 3 Temmuz'da Irak'ın kuzeyindeki Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos'taki terör hedeflerine yönelik gerçekleştirilen hava operasyonuna ilişkin şunları söyledi: “Terör örgütünün kullandığı mağaralar, sığınaklar, barınaklar, depolar ve depolar var. Sorumlu teröristleri kontrol altına almak için.” Hava harekâtında azami miktarda milli ve yerli mühimmat kullanılarak yapılardan oluşan 37 hedef başarıyla imha edildi, hedeflere etkisine ilişkin değerlendirmeler devam ediyor.

1216 GEÇİT ENGELLENDİ

Aktürk, 9'u terör örgütü mensubu olmak üzere 328 kişinin kaçak olarak sınırları geçmeye çalışırken yakalandığını, 1 Ocak'tan bugüne kaçak olarak geçmeye çalışırken yakalanan kişi sayısının ise 6 bin 29'a ulaştığını söyledi. Aktürk, geçen hafta geçişi engellenen 1216 kişiyle bu yıl 63 bin 433 kişinin geçişine engel olduğunu kaydetti.

279367_MSB-BASIN-VE-HALKLA-İLİŞKİLER-MUSAVIRI-T

'ÖĞRENCİ ALIMI VE TEDARİK ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR'

Aktürk, askeri personel ve öğrenci alım ve alım faaliyetlerinin planlandığı gibi devam ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “'Kara Kuvvetleri Özel İhtisas İkmal Komutanlığı 2024' kapsamında başvurular 30 Haziran itibarıyla tamamlanmış olup, aday değerlendirme süreci devam etmektedir. 'Milli Savunma “2024 Üniversite Askerlik öğrencisi alımlarının seçim aşaması faaliyetleri 20 Temmuz'a kadar devam edecektir” dedi.

Aktürk, bedelli askerlik tutarıyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Daha önceki düzenlemeyle ücretli askerlik tutarı, memurların maaş katsayısı artış oranında belirlenerek, miktara ilişkin belirsizlik ortadan kaldırılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2024 yılı 2. yarıyılı için bedelli askerlik hizmetinin 'Mali ve Sosyal' genelgesi yayımlandıktan sonra yapılacağını söyledi.

'TERÖR KORİDORUNA KARŞI SURİYE'DEYİZ'

Suriye'de yaşanan Türkiye karşıtı olaylara ilişkin soruları yanıtlayan Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, şunları söyledi: “Suriye'de meydana gelen ve Türkiye'ye karşı faaliyet gösteren bazı unsurların gerçekleştirdiği provokatif eylemler yakından takip edilmiş ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yönelik bu eylemlere hiçbir şekilde izin verilmeyecektir. O gün yaşananların kontrol altına alınmasının ardından akşam saatlerinde sosyal medyada yoğun paylaşımlar yapıldı. Açıklamada, eğer olaylar yeni başlamış ve halen devam ediyorsa, sosyal medyadaki provokasyonlara özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. “Operasyon alanlarımızda herhangi bir olumsuz durum söz konusu değil.”

279371_MSB-BASIN-VE-HALKLA-İLİŞKİLER-MUSAVİRİ-T

Bakanlık kaynakları, Türkiye ile Suriye arasında yapılan son açıklamaların ardından sahadaki duruma ilişkin soruları yanıtladı: “Türkiye, meşru müdafaa hakkı çerçevesinde topraklarına yönelik terör saldırılarını ve tehditleri ortadan kaldırmak, sınırlarını korumak ve savunmak için Suriye'dedir. Suriye'nin kuzeyinde bir oldu bitti haline getirerek terör koridoru oluşmasını engellemek.” “Türkiye, Suriye'de terörün ortadan kaldırılmasını ve toprak bütünlüğünün sağlanmasını, siyasi istikrarın yeniden tesis edilmesini, Suriye halkının barış ve güvenlik içinde yaşamasına olanak sağlamayı arzu etmektedir” dedi.

'115 BİN 883 ADAY ALINDI'

Bakanlık kaynakları, Türk Silahlı Kuvvetlerine 25 bin uzman çavuş temini ile ilgili soruları şöyle yanıtladı: “Kara Kuvvetleri Komutanlığı uzman çavuş alımı 2024 yılı (2024-2 dönemi) kapsamında; başvurular alınmıştır. 3-30 Haziran 2024 tarihleri ​​arasında 115 bin 883 adayın değerlendirme süreci devam ediyor ve “Bu rakam talebin neredeyse 5 katına tekabül ediyor. Bundan sonraki süreç ise yazılı sınav, fiziki yeterlilik sınavı, mülakat, sağlık muayenesi işlemleri, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından oluşuyor. sınıflandırma prosedürleri ve aşamaları.”

“BU DÜZENLEMELERİN ÇOĞU UYUM KAPSAMINDADIR”

Bakanlık kaynakları, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ilişkin bazı kanunlarda yapılan değişikliklerin nelere yol açtığına ilişkin sorulara şu yanıtları verdi:

“Bu kuralların birçoğu, daha önce Yönetmelik'te uyum kapsamında düzenlenen hususların kanunla düzenlenmesinden ibarettir. İlgili kanunlara yeni eklenen önemli hususlardan bazıları şunlardır: Türk Silahlı Kuvvetlerinin kimliği, görevleri veya faaliyetleri. personel, radyo, televizyon, internet, sosyal medya vb. medya araçlarıyla yayınlamak veya ifşa etmek suretiyle oluşabilecek güvenlik açıklarının önlenmesi amaçlanır, yarı zamanlı çalışmanın devamı için uyarı, kınama, disiplin yaptırımları halinde mahkemelerce kontrol mümkündür. hizmet azil nedeni olup, uzman çavuşlarımızın hizmet ihtiyaçları nedeniyle kullanamayacakları yıllık izin süreleri, subay ve astsubaylarda olduğu gibi 60 günü geçmemelidir. Milli Savunma Bakanlığı kadro ve teşkilatında görev yapan uzman erbaş ve astsubaylar ile sözleşmeli erlerin, özellikle görevi ifa etmeme durumları olmak üzere, ertesi yıl içinde kullanılabilecekleri, sözleşmelerinin feshedilme sebepleri, uyum sağlayamama ve kendinden kazanç sağlayamama durumları ile bu durumlarda uygulanacak yaptırımlar kanunla düzenlenir.”

279373_MSB-BASIN-VE-HALKLA-İLİŞKİLER-MUSAVIRI-T

GÖSTERİ UÇUŞLARININ İPTAL EDİLDİĞİNİ AÇIKLAYIN

SoloTürk ve Türk Yıldızları'nın milli bayramlarda maliyet tasarrufu tedbirleri kapsamında gerçekleştirdiği gösteri uçuşlarının iptal edilmesiyle ilgili sorulara yanıt veren Bakanlık kaynakları, şunları söyledi: “Yurtdışındaki hava gösterileri mevcut takvimde planlandığı gibi gerçekleştirilecek. 20 Temmuz'da KKTC'de, Türk Yıldızları ise 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda Ankara'da olacak.” Türk Yıldızları yanıt verdi: “29 Ekim'de İstanbul'da SoloTürk uçuşları gerçekleştirilecek. Cumhuriyet Bayramı törenleri Cumhurbaşkanlığı takvimine göre planlanmaya devam ediyor. Bunların dışında ülke içinde uçuş yapılmayacaktır.” (DHA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Dikkat!  Ölümcül olabilir!  Uzmanın adı uyarıyor: Dikkat! Ölümcül olabilir! Uzman isim uyardı: “Riske girilecek bir durum değil”
Son dakika |  Sinan Ateş cinayeti davasında anne Saniye Ateş, cezasını tamamlayamadan hastaneye kaldırıldı!  Özgür Özel: Gerçekten kanı donduruyorSon dakika | Sinan Ateş cinayeti davasında anne Saniye Ateş, cezasını tamamlayamadan hastaneye kaldırıldı! Özgür Özel: Gerçekten kanı donduruyor
Yolcu minibüse çarptı!  Diyarbakır'da feci kaza: 14 kişi yaralandıYolcu minibüse çarptı! Diyarbakır'da feci kaza: 14 kişi yaralandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir