Türksat 6A Türkiye için “sol teste” girdi

Yüksek, Türksat 6A lansman töreninde yaptığı konuşmada, bugün gerçekten tarihi bir gün yaşadıklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde tam bağımsız büyük Türkiye idealinin en önemli stratejik hamlesini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bunun birçok ilki barındıran bir etkinlik olduğunu kaydeden Yüksek, şöyle konuştu: “Türkiye'nin en büyük araştırma geliştirme projesi olarak öne çıkan Türksat 6A, uydu kullanma rolünden uydu sağlama rolüne geçiş yaptığımızı gösteriyor. Bu çok kritik, çok önemli bir adım. Ülke olarak uydu kullanma rolünden uydu sağlama rolüne geçiyoruz “Yerli ve milli üretim yapan 11 ülkeden biri haline geldik. Türksat 6A, milli ve milli bayrağımızın ve ürünlerimizin en uç temsili olacaktır. boşlukta.” dedi.

Yüksek, Türksat 6A ile Türkiye'nin yaklaşık 5 milyar insanı, yani dünya nüfusunun yüzde 65'ini televizyon ve iletişim açısından etkileyeceğini vurguladı.

İletişim ve televizyon yayınları açısından artık Endonezya, Malezya ve Hindistan'a ulaşma imkanına sahip olacaklarını vurgulayan Yüksek, uydu desteği açısından da avantaj elde edeceklerini söyledi.


“Haberleşme tesislerimiz tamamen kontrolümüz altında olacak”

Yüksek, uydu fırlatma işleminin 9 Temmuz saat 00.20'de yapılacağını hatırlatarak şöyle devam etti:


“Uydu, ilk etapta roketle 35 dakika 59 saniye boyunca 300 kilometre mesafeye taşınacak, ardından roketten ayrılacak ve 70 dakika sonra ilk iletişim bilgisi gelecek. Uydunun 42 derecelik yörüngede stabil hale gelmesi 10-15 gün sürecek. Uydu bu konuma geldikten sonra testler yapılacak ve uydumuz 1 ay içerisinde fonksiyonel olarak aktif hale gelecek ve 15 yıldan fazla bir ömrü olacak. Bağımsızlık açısından büyük ve bağımsız bir Türkiye olma yolunda haberleşme imkanlarımız milli güvenlik açısından tam kontrolümüz altında olacaktır”Uydumuzu burada edindiğimiz bir yatırım ve stratejik bilgi ürünü olarak görüyoruz, artık sınıftayız. uydu sağlayan bir ülke.”

ASELSAN'ın Türksat 5B'de ürettiği parçaların test amacıyla uzaya gönderildiğini hatırlatan Yüksek, insan kaynakları eğitimi ve teknoloji anlamında çok güzel sonuçlar elde ettiklerini söyledi.


“Bu aslında tam bir isyan.”

Yüksek, bu noktada TÜBİTAK'ın etkin kullanıldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:


“Bugün bu gelişmeyi sağlayan 1000'e yakın kişi, uydu teknolojilerinde fiilen haberleşme uydusu yapma kabiliyetine sahip bir kaynak haline geldi. Biz özellikle bunları dijitalleştiriyoruz, özellikle içerik üretip üniversitelerde, yerli ve yabancı öğrencilerimizin kullanımına sunuyoruz. Ulusal düzeyde, sanayiye ya da dost ve kardeş ülke insanlarına bu eğitimlerin verilmesini sağlayacak çalışmaları yürütüyoruz. Aslında bir ekosistemin tüm parametrelerini biz belirledik. Var olan büyük Türkiye'ye doğru atılan önemli adım. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hedef alındı, bu aslında çalışanlarımızın, yöneticilerimizin, bakanlarımızın da dahil olduğu topyekün bir ürün, topyekün bir duruştur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir