Türksat 6A'nın uzay yolculuğu için geri sayım başladı!

TÜRKSAT 6A'da heyecan dorukta! Türk mühendisler tarafından üretilen Türkiye'nin ilk milli ve yerli haberleşme uydusu Türksat 6A, bu gece yörüngeye girecek.

ERTELENEN!

SpaceX'in X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, daha önce Türkiye saati ile 00:20 olarak açıklanan fırlatma saatinin ertelendiği bildirildi.

Şirket, lansman saatini önce 00.41'e, ardından 01.00, 01.30 ve 02.30'a erteleme kararı aldı.

Açıklamada, fırlatmanın hava koşulları nedeniyle ertelendiği belirtilerek, “Ekipler hava koşullarını izlemeye devam ediyor.” ifadeler kullanıldı.

Türksat 6A uydusunun fırlatma işleminin hava şartlarına bağlı olarak ileri bir tarihe ertelenme ihtimali bulunuyor.

“TESTLER 1 AY SÜRECEK”

Uydunun fırlatılmasının ardından gerçekleşecek süreç hakkında bilgi veren Bakan Uraloğlu, şunları söyledi: “Fırlatmanın ardından kimyasal itki sistemiyle başlayacak uydumuz, 42 derece doğu boylamındaki 35 bin irtifadaki kalıcı yörüngesine ulaşacak. 786 kilometre uzakta Yörünge testlerine burada başlamayı düşünüyoruz. Yaklaşık 1 ay sürecek testlerin ardından uydumuzu teslim edeceğiz.” “Alıp faaliyete geçireceğiz” dedi.

“5 MİLYAR İNSANA HİZMET VERECEK”

TÜRKSAT 6A'nın Türkiye'nin en önemli araştırma geliştirme projelerinden biri olduğunu ve Türk mühendislerin yoğun çalışmaları sonucunda yüzde 80'in üzerinde yerli üretim oranıyla üretildiğini hatırlatan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Haberleşme hizmetleri ve Geniş kapsama alanı, özellikle uydu televizyon yayıncılığı, Türkiye'nin uydu haberleşme ihtiyacını karşılayabilecektir. Ayrıca mevcut uydularla hizmet vermediğimiz Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya kapsama alanı içerisinde olacak ve 5 milyar insana hizmet verilecek.” dedi.

YÖRÜNÜSÜNE 70 DAKİKA İÇİNDE ULAŞACAK

Türksat 6A'nın roketten ayrılmasından yaklaşık 70 dakika sonra geçici yörüngesine ulaşacak.

Fırlatma SpaceX'in Falcon 9 roketiyle gerçekleştirilecek.

Uydu, başta televizyon yayınları olmak üzere iletişim hizmetleri ve geniş kapsama alanıyla Türkiye'nin uydu haberleşme ihtiyacını karşılayabilecek.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Son dakika |  Ayrıca bir güzellik merkezi de var!  Fenomen Neslim Güngen eşiyle birlikte tutuklandıSon dakika | Ayrıca bir güzellik merkezi de var! Fenomen Neslim Güngen eşiyle birlikte tutuklandı
Bu şehirlerde yaşayanların dikkatine!  8 ile alarm geldiBu şehirlerde yaşayanların dikkatine! 8 ile alarm geldi
Ersan Şen ağzını açtığına bile pişman olduErsan Şen ağzını açtığına bile pişman oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir