Türksat 6A'ya geri sayım! Fırlatma için kapsüle yerleştirildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A'nın fırlatılmasına ilişkin hazırlıkları X sosyal medya hesabından paylaştı.

Uraloğlu, “Yerli ve milli haberleşmeye yönelik ilk uydumuz Türksat 6A kapsül içerisine yerleştirildi. SpaceX'in Falcon 9 roketiyle uzaya yolculuk başlıyor.” dedi.

Türk mühendisler tarafından üretilen Türksat 6A uydusunun bu gece Türkiye saatiyle 00:20'de Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral uzay istasyonundan uzaya fırlatılması bekleniyor.

AA-20240708-35090851-35090848-TURKSAT_6A_FIRLATMA_ONCESI_KAPSULE_YERLESTIRILDI

YÖRÜNGEYE ÇIKTIKTAN SONRA İLK SİNYALLERİNİ VERECEK

4,2 ton fırlatma kütlesi ve 8,4 kilovat faydalı yüke sahip Türksat 6A, Türkiye, Avrupa ve Güney Asya'da geniş bir coğrafyada hizmet vermeye başlayacak. Önceki uydulardan farklı olarak Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeleri kapsayacak olan 6A, hizmet verilen nüfus kapasitesini 3,5 milyardan 5 milyara çıkaracak.

Saat 00.20'de uzaya fırlatılacak olan 6A, fırlatılışının 70. dakikasından sonra geçici yörüngesine yerleşerek ilk sinyalleri verecek. Daha sonra bir ay sürecek yolculuğa çıkacak olan Türksat 6A, dünyaya 35 bin 786 kilometre uzaklıkta sabitlenecek. (AA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Fatih'te korkunç ölüm!  Arızalı yük asansörüne kafası sıkışan işçi hayatını kaybettiFatih'te korkunç ölüm! Arızalı yük asansörüne kafası sıkışan işçi hayatını kaybetti
Kritik düzenlemenin sonuna gelindi!  Grup Başkan Yardımcısı AK Güler detayları açıkladıKritik düzenlemenin sonuna gelindi! Grup Başkan Yardımcısı AK Güler detayları açıkladı
ABD'de gündem oldu!  Biden'a ilişkin tartışmalı belgeABD'de gündem oldu! Biden'a ilişkin tartışmalı belge

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir