Uzman uyarısı: Alerjik konjonktivit çocukluk çağında başlıyor

genişletmek

KAYNAKİHA

Acar, alerjik konjonktivit (göz alerjisi) hakkında bilgi verdi. Bahar ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte açık havada geçirilen zamanın arttığının altını çizen Prof. Dr. Acar, şunları söyledi: “Mevsimsel değişiklikler ve dış yaşam ortamlarının izolasyonunun azalması, çeşitli alerjenlere maruz kalmayı artırıyor. “Çevreyle doğrudan temas nedeniyle alerjik reaksiyonlar sıklıkla gözlerde belirti gösteriyor” dedi.

Profesör. Acar, şunları söyledi: “Alerjik konjonktivit, göz kapaklarının iç kısmını ve gözün beyaz kısmını kaplayan 'konjonktiva' adı verilen zarın, alerjiye bağlı olarak gelişen, mikrobiyal olmayan iltihabi bir reaksiyonudur. “Hastalarda astım, atopik egzama, alerjik rinit gibi ek hastalıklar da olabiliyor.”

“Gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma ve yanma yaşanabilir.”

Profesör. Dr. Acar, konjonktivit belirtilerini şöyle sıraladı:

“Her iki gözü de etkileyen tekrarlayan alerjik konjonktivit; Gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma, yanma ve batma gibi şikayetlerle kendini gösterir. Bazı çocuklarda sık göz kırpma da görülebilir. Bu sık göz kırpma hareketi aileler tarafından yanlışlıkla “tik” olarak da adlandırılabilir. Ayrıca göz zarında ödem, sulu akıntı, yanma hissi ve ışığa karşı hassasiyet, alt ve üst göz kapaklarında şişlikler meydana gelebilir. Kornea tabakası genellikle rahattır ve kişinin görüşü etkilenmez. Ancak bazı ilerlemiş alerji vakalarında ne yazık ki kornea da etkilenebilmekte ve bu da görme kaybına yol açabilmektedir. “Aynı zamanda kişiye burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, kaşıntı gibi alerjik rinit belirtileri de eşlik edebilir.”

“Gözlerinizi kaşımak ve ovalamak korneanın bozulmasına neden olabilir.”

Özellikle çocuklarda gözlerin kaşınması, ovuşturulması gibi durumların stratum korneumun bozulmasına ve incelmesine neden olabileceğini belirten Prof. yoğun alerji dönemleri. Dr. Acar, bu durumun en önemli şeffaf doku olan korneada “keratokonus” adı verilen bir hastalığa neden olabileceği uyarısında bulundu.

“Teşhiste hastanın öyküsü çok önemli”

Alerjik göz hastalıklarının tanısının, hastadan alınan tıbbi öyküye göre yapılan göz muayenesi ile konulduğunu vurgulayan Prof. Dr. Acar, “Doğru teşhis için mutlaka detaylı bir göz muayenesi gereklidir.” Akut alerjik konjonktivitin genellikle polen gibi çevresel alerjenlere maruz kalma sonrasında gelişen bir reaksiyon olduğunu belirten Prof. . Aniden başlayan kızarıklık, kaşıntı ve göz sulanması semptom olabilir ve genellikle ilaç gerektirmez. “Soğuk uygulanması ve alerjik ortamdan uzaklaştırılması hastalığın iyileşmesi için yeterli olabilir” diye konuştu.

“Coğrafi özelliklere göre değişebilir”

Mevsimsel ve uzun süreli konjonktivitin, akut alerjik konjonktivitten farklı olarak yıl boyunca devam ettiğini belirten Prof. Dr. Acar, şöyle konuştu: “Bahar ve yaz aylarında daha şiddetli seyreder. Coğrafi özelliklere göre değişmekle birlikte genellikle ağaçlar, çiçek polenleri ve kuru otlardan kaynaklanır. Sonbaharda ev tozu, akar, evcil hayvan tüyü ve mantarlar nedeniyle oluşabilmektedir. Akut konjonktivit kadar şiddetli olmayan ataklarda ortaya çıkar. Gözlerde kızarıklık, kaşıntı ve sulanma da ön plandadır” dedi.

“Bahar keratokonjonktiviti ilkbaharın sonlarında ve yazın başlarında kötüleşebilir.”

Prof., çocuklarda sık görülen bir diğer göz hastalığı olan vernal keratokonjonktivit hakkında da bilgi verdi. Dr. Mutlu Acar şunları söyledi:

“Genellikle 5 yaş üzerinde ortaya çıkıyor ve ergenlik döneminde bu durumun %95’i kayboluyor. Hastaların yaklaşık %90'ına egzama, astım ve aile öyküsü eşlik etmektedir. Yıl boyu görülse de ilkbahar sonu ve yaz aylarında daha şiddetli hale gelir. Belirtileri diğer alerjik konjonktivitlere benzese de daha şiddetlidir. Yırtılma ve kaşıntıya ek olarak güçlü bir yabancı cisim hissi, göz kırpma sayısında artış ve lastik gibi esneyen kalın, şeffaf bir göz akıntısı gözlenir. Üst göz kapaklarının iç yüzeyi dev papiller reaksiyon dediğimiz büyük kabarcıklarla kaplıdır. “Bu hastalarda kornea tabakası zarar görebilir ve kalıcı görme bulanıklığına neden olabilir.”

Önleme ve tedavi yöntemleri

Göz alerjisini tamamen ortadan kaldırabilecek bir tedavinin bulunmadığını, en önemli tedavinin alerjeni tanımlayıp ondan kaçınmak olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Acar, alerjik konjonktivitten korunma ve tedavi yöntemlerini ise şöyle anlattı:

“Alerjiden korunmak için göze ve çevreye uygulanan kimyasallar sınırlı olmalıdır. Kozmetik amaçlı özel olarak yapılan uygulamalar, daha önce alerji tedavisi gören kişilerde iyi bir öykü alındıktan sonra ve mümkünse bu uygulamalar dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Bahar ayları gibi alerjilerin tetiklenebileceği mevsimlerde göz alerjisi olanlardan uzak durulmalıdır.” Gözlerini kaşımaktan ve ovuşturmaktan kaçınmalıdırlar.

Göz alerjilerinden korunmak için bahar aylarında, alerjiler başlamadan önce koruyucu damla kullanmak da faydalıdır. Çim ve yabani otların yoğun olduğu bölgelerde açık havada bulunduktan sonra veya model kil gibi renkli maddelerle temas ettikten sonra ellerinizi ve yüzünüzü yıkamak da alerjinin önlenmesinde oldukça önemlidir. Alerjik konjonktivit tedavisinde; Soğuk ve suni gözyaşı uygulaması rahatsızlığın azaltılmasına yardımcı olur. Topikal ve sistemik antihistaminik ilaçlar göz yüzeyindeki ödemi azaltır ve tekrarlamasını engeller. “Yetersiz ise alerjik reaksiyonu kontrol altına almak için çok kısa sürelerle kortizon içeren topikal damlalar kullanılabilir.”

Görme kaybı riski

Profesör. Çocukluk çağında görülen ilkbahar konjonktiviti gibi göz alerjilerinin tedavi edilmediği takdirde görme kaybı dahil sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulunuyor. Mutlu Acar, göz alerjilerinin gözden kaçırılmaması ve göz doktoru gözetiminde takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Bilinçli olmadan göz damlası kullanmayın”

Prof. Dr., ebeveynlerin, özellikle alerjisi olan çocukların gece uykusu sırasında gözlerini ovuşturması durumunda dikkatli olmalarını öneriyor. Dr Acar, şunları söyledi: “Doğru tedavi edilmeyen alerjik konjonktivit, korneada geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir. Göz doktoru ve çocuk doktoru tarafından birlikte tedavi edilmelidirler. Bu çocukların alerjiyi tetikleyen ortamlardan uzak durması gerekir. Kesinlikle bilinçsizce göz damlası kullanmamalıdırlar. Gerekirse kortizonlu damlalar göz doktorunun sıkı gözetimi altında uygulanmalıdır. Açıklamalarını, “Tedavi öncesi koruyucu önlemlerin alınması çok ama çok önemli” diyerek tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir