Uzmandan kritik uyarı: Sakinleşmeye çalışırken kendinize kalp krizi geçirtmeyin! Bayılmaya ve hatta ölüme neden olabilir

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Bilal Boztosun, kalp hastalarını yaz aylarında soğuk duş almamaları konusunda uyardı. Profesör. Bilal Boztosun, “Dış ortamın sıcaklığı ne olursa olsun insan vücudu sabit bir sıcaklığı korumaya çalışır. Vücutta bu sıcaklığı sağlamak için çalışan pek çok adaptasyon merkezi vardır. Ana düzenleme vücudun kan akışını değiştirerek yapılır. Su, termal enerjiyi havadan 30 kat daha fazla iletir. Bu nedenle soğuk suyun dolaşım sistemi üzerinde soğuk havaya göre daha hızlı ve daha büyük etkisi vardır. “Aşırı soğuk suyla duş almak kan damarlarının daralmasına ve kalp krizine neden olabilir” dedi.

BİRDEN DENİZE VEYA HAVUZA DALMAYIN

İnsanların çok sıcak bir iklimden ani bir soğuğa geçtiklerinde vücutta ısıyı korumak için nabız ve tansiyonun arttığını, kalbin daha fazla kan pompalamaya başladığını anlatan Prof. Dr. Bilal Boztosun şöyle devam ediyor:

iStock-92099562

“Serinlemek için aşırı soğuk suyla duş almak, kan damarlarının daralmasına neden olabilir. Kalp damarlarında tıkanıklık varsa, kalp aşırı çalışma nedeniyle yeterince beslenemez ve bunun sonucunda kalp zorlanır. saldırı etkinleştirilebilir.

iStock-1498672823

Çok sıcak bir ortamdan ani soğuk duş almak, bayılma ve hatta ölüme kadar varan olumsuz sonuçlara neden olabilir. Özellikle kalp-damar hastalığı, doğumsal kalp hastalığı, aritmi, kontrolsüz hipertansiyonu olan veya kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler, ani denize veya havuza dalmaktan kaçınmalıdır. Ama sağlıklı insanların soğuk duş almasında bir sakınca yok.”
Bu içerik Nilgün Akbıyık tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay: Dicle Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay: “Yangının elektrikten çıkmadığı belge ve görüntülerle kanıtlandı”
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Bahçeli arasında sürpriz görüşme!  Gözlerimiz yarınlara çevrildiCumhurbaşkanı Erdoğan ile Devlet Bahçeli arasında sürpriz görüşme! Gözlerimiz yarınlara çevrildi
Ankara'da buluştular.  “Özel gündem” iddiasına yanıt.Ankara'da buluştular. “Özel gündem” iddiasına yanıt.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir