Euro Bölgesi'nde enflasyonun yüzde 2,5'e gerilemesi faiz indirimi beklentilerini artırdı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Euro Bölgesi enflasyonu Haziran ayında beklentilere paralel olarak %2,5'e geriledi. Belçika'da enflasyon son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, Almanya'da düşüş yaşandı.

REKLAM

Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon Mayıs ayındaki kısa süreli yükselişin ardından Haziran ayında ekonomistlerin beklentilerine paralel olarak geriledi.

Bu düşüş, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) olası faiz indirimine ilişkin beklentileri artırdı.

Eurostat'ın Salı günü yayınladığı verilere göre Avro Bölgesi'nde tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) Haziran ayında yıllık %2,5'e geriledi.

Haziran ayında tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre kaydedilen %2,6'ya göre hafif bir düşüş gösterdi.

Euro Bölgesi'nde haziran ayı enflasyonunda ilk sırada %4,1'lik enflasyon oranıyla “hizmetler sektörü” yer aldı. Gıda, alkol ve tütünün yıllık oranı bir önceki aya göre yüzde 2,6'dan yüzde 2,5'e düştü.

Gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyon Mayıs'taki yıllık %2,9'dan Haziran'da piyasa beklentilerine paralel olarak %2,8'e geriledi.

Belçika'da enflasyon son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, Almanya'da düşüş yaşandı

Avro bölgesi üyeleri arasında Belçika, Haziran ayında %5,5 ile son 10 ayın en yüksek enflasyon oranına ulaştı. Belçika'da aylık enflasyon yüzde 0,5 arttı.

Hollanda'da enflasyon da %2,7'den %3,5'e yükselerek Ağustos 2023'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Enflasyonun arttığı ülkeler arasında yer alan Letonya'da enflasyon oranı yüzde 0'dan yüzde 1,4'e çıktı.

Almanya'da enflasyon geçen yılın haziran ayına göre yüzde 2,8'den yüzde 2,5'e düştü. Fransa'da enflasyon yıllık bazda %2,6'dan %2,5'e düştü.

Merkez Bankası Başkanı Lagarde: Enflasyonla mücadele henüz bitmedi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde Pazartesi günü yaptığı açıklamada, enflasyonla mücadele çabalarının “henüz tamamlanmadığını” ve politika yapıcıların temkinli olması gerektiğini söyledi.

Merkez Bankası'nın Sintra'daki Para Politikası Forumu öncesinde konuşan Lagarde, son tedbirlerin enflasyon beklentilerine istikrar sağladığını söyledi.

Lagarde ayrıca Avro Bölgesi'nde enflasyonun 2025'in ikinci yarısında yüzde 2'ye düşmesinin beklendiğini söyledi.

Lagarde, “Gelecekteki enflasyona ilişkin hâlâ bazı belirsizliklerle karşı karşıyayız” uyarısında bulunarak, politika yapıcıların enflasyon riskinin üstesinden gelinmesini sağlamak için gereken verileri toplamasının zaman alacağını ekledi.

Merhum oyuncu ve teknik direktör Sir Bobby Robson'ın “En önemli şey ilk 90 dakikadır” sözlerine atıfta bulunan Lagarde, benzer şekilde, “Maç kazanılıp enflasyon yüzde 2'ye dönene kadar dinlenmeyeceğiz” dedi. dedi.

Yatırımcılar beklenmedik bir şekilde Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Eylül ayında faiz oranlarını düşürme olasılığını %86'ya yükseltti. Piyasa katılımcıları yıl sonuna kadar toplam 44 baz puanlık faiz indirimi bekliyor.

Ancak euro, dolar karşısında %0,2 düşüşle 1,0716'ya geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir