Harran Üniversitesi'nde Turizm Haftası Kapsamında Bilinçlendirme Faaliyetleri Gerçekleştirildi – GÜNDEM

Şanlıurfa'nın zengin kültürel ve tarihi mirasının tanıtılması amacıyla Turizm Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Harran Üniversitesi Turizm Fakültesi işbirliğiyle gerçekleştirildi.
Etkinliklerin ilk gününde Harran Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencileri ve yöre halkı, dünyanın en eski tapınak kompleksi olarak bilinen ve ışık tutması nedeniyle arkeolojik açıdan önemli bir alan olarak kabul edilen Göbeklitepe'ye kortej yürüyüşüyle ​​başlayan yolculukta yer aldı. insanlık tarihi üzerine.
Etkinliklerin ikinci gününde Harran Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde “Turizm Kariyer Kolokyumu-Öğrencilerle Buluştu” programı düzenlendi. Öğrencileri turizm sektöründeki kariyer fırsatları hakkında bilgilendirmek amacıyla düzenlenen panel, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Harran Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Nedim Bayuk, akademisyenler, çeşitli sektör temsilcileri ve öğrencilerin katıldığı programa, Harran Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Her şey Nedim Bayuk'un açılış konuşmasıyla başladı.
Açılış konuşmasını yapan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Bayuk; “Şanlıurfa'nın eşsiz turizm potansiyelinin bilincindeyiz ve bu değerleri en etkin şekilde ortaya çıkarmak için bir araya geldik. Bu yıl Turizm Yüksekokulu'nun Turizm Fakültesi'ne dönüşümüyle birlikte daha büyük bir çaba göstereceğiz. Şanlıurfa'nın zengin tarihini, mimarisini ve gastronomisini dünyaya tanıtmak için “Bir misyonla yola çıkıyoruz. Öğrencilerimizi bu alanda yetiştirerek şehrimizin eşsiz kültürel mirasını korumaya ve gelecek nesillere aktarmaya odaklanıyoruz. Turizm Haftanız kutlu olsun” dedi.
Açılış konuşmasının ardından Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mahmut Barakazı'nın gerçekleştirdiği “Turizm Kariyer Söyleşisi – Öğrenci Buluşması” paneli başladı. Panelde turizm sektörünün önemli kurumlarının temsilcileri konuşmacı olarak yer aldı. Mezopotamya Otelciler ve Tur Operatörleri Birliği Başkanı Mehmet Alataş, TÜRSAB GAP Bölge Temsilciler Konseyi Başkan Yardımcısı Ali Canbek, DoubleTree by Hilton Şanlıurfa İş Geliştirme Direktörü Seda Rastgeldi Gülen, Göbeklitepe Gastronomi Merkezi Direktörü, Şef Eğitmen Zafer Kulak, Şanlıurfa Turist Rehberleri Bölge Odası Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Merve Ofluoğlu ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Şehir Plancısı Leyla Akbıyık, Türkiye ve Şanlıurfa'nın turizm potansiyeli hakkında bilgi vererek deneyimlerini paylaştı. Söyleşiye Nevali Otel Genel Müdürü Ercan Saygı ve El-Ruha Otel Genel Müdürü Turgut Akısı da katıldı. Ayrıca Şanlıurfa'nın 5 yıldızlı otelleri Elruha, Nevali ve Double Tree by Hilton, açık stantlarda insan kaynakları departmanları aracılığıyla öğrencilerle toplantılar gerçekleştirdi.
Sunumların sonunda katılımcıların soruları cevaplandı ve konuşmacılara katılımlarından dolayı teşekkür belgeleri verildi.
Etkinliklerin son gününde Siverek ilçesindeki tarihi Takoran vadisine gezi yapılıyor. “Doğadaki yolda iz bırak, doğayla kucaklaş” mottosuyla Harran Üniversitesi öncülüğünde gerçekleşecek bu yolculukta, çevre bilinci ile doğal ve tarihi güzelliklerin artırılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirilecek ve katılımcılar doğayla iç içe keyifli bir gün geçirmesini sağlayacaktır.
Harran Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen bu etkinliklerle Şanlıurfa'nın turizm potansiyelinin artırılması ve gençlerin turizm sektörüne yönlendirilmesi yönünde önemli bir adım atıldı.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir