Korkutan “Yeni salgın” uyarısı! Uzman uyarıyor: “Dünya hazır olmalı”

Küresel ısınma etkilerini her geçen gün gösterirken sektör uzmanları uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Son yılların en sıcak aylarının yaşandığının altını çizen Halk Sağlığı ve Dahiliye Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, şunları kaydetti: “Küresel ısınma belirginleşti ve insan hayatını giderek artan bir şekilde etkiliyor. Deniz suyu sıcaklıklarının ölçümleri Gökova Körfezi'ndeki deniz koruma alanlarında düzenli olarak yapılan çalışmalar, deniz suyunun sürekli ısındığını ortaya çıkardı. Denizdeki bitkiler Biyoçeşitlilik ve biyoçeşitliliğin bu ısınmadan olumsuz etkilendiği ortaya çıktı.

İklim değişikliği sadece insan sağlığını olumsuz etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda insan beslenmesini de dolaylı olarak etkileyerek insan sağlığını tehdit ediyor. Erken doğumlar artıyor, yaşlı ve yenidoğan ölümleri artıyor. İklim değişikliği mikroorganizmaları da etkileyerek çeşitli olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden oluyor. Belki gelecekte salgınlara neden olabilecek mikrobiyal yapılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle dünyanın yeni salgınlara hazır olması gerekiyor” dedi.

“GELECEKTE SALGIN OLMASI OLASILIĞI DAHA DA ARTIYOR”

iStock-1316964193

Dr. Emin Dinççağ şunları söyledi:
“Küresel ısınma, sıradan vatandaşların günlük hayatlarında hissedebileceği bir şey haline geldi. Ocak 2024, 20. yüzyılın şu ana kadarki en sıcak Ocak ayı olarak tarihe geçti. Ocak ayı sıcaklığı ise 12 dereceydi. 14 derece. Küresel ısınma, ekosistemleri değiştirme, mevcut bitki örtüsünü yok etme, hastalık yapan mikropları da etkiliyor. Bu bakımdan tıpkı mevcut pandemik yaşam gibi gelecekte de dünyanın birçok salgınla karşılaşması sürpriz olmayacak.

iStock-1356531138

Gelecekte yaşlılarda sıcağa bağlı ölümler, çocuklarda ölümler ve ishalli hastalıklar daha sık görülecek. Bilim insanları iklim kaynaklı birçok felaketi insanlığın gelecekte karşılaşabileceği sorunlar olarak görüyor. Daha uzun sıcak hava dalgaları, daha yoğun yağışlar ve artan kuraklık, gelecekte insan yaşamı ve sağlığı üzerinde daha büyük etkiler yaratacaktır. Artan yangınların maliyeti gelecekte daha fazla hissedilecektir.

Maskeni tak

Artan sera gazlarının insan sağlığına doğrudan etkilerinin ne olacağı, küresel ısınmadan kaynaklanan aşırı ısının çoğunu emen okyanuslar ve okyanus ekosistemi üzerinde ne gibi etkileri olacağı bilinmiyor. insan sağlığına yansıması. Teknoloji ve ulaşım sayesinde dünyanın küçüldüğü ve bir enfeksiyonun hızla dünyanın başka bir noktasına yayılabileceği dikkate alındığında, gelecekte salgın hastalıkların ortaya çıkma ihtimali hiç de azımsanacak bir durum değil.

pandemik öksürük maskesi

Küresel ısınmayla birlikte artan manyetik kirlilik ve bunun insanın bağışıklık sistemi üzerinde yaratacağı olumsuz etkiler göz önüne alındığında, gelecekte salgın hastalıkların yaşanma ihtimali daha da artıyor. “Sanayide kullanılan kimyasallar, katkı maddeleri, ağır metaller, su, hava ve toprağın kirlenmesi insan sağlığına olumsuz etkiler yapacaktır (İHA).”

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Batman'da görüldü!  Uzunluğu tam 25 santimetre... Etobur çekirge görenleri hayrete düşürüyorBatman'da görüldü! Uzunluğu tam 25 santimetre… Etobur çekirge görenleri hayrete düşürüyor
Rahat, hafif, taze, zarif!  İndirime ek olarak sepetteki fiyat da %15 oranında düşüyor.Rahat, hafif, taze, zarif! İndirime ek olarak sepetteki fiyat da %15 oranında düşüyor.
12 yaşındaki çocuk timsahın saldırısına uğradı!12 yaşındaki çocuk timsahın saldırısına uğradı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir